Highest rated films

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★★

  • Gravity

    ★★★★½

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★½

  • Blue Jasmine

    ★★★★½

  • The Bling Ring

    ★★★★

  • The Way Way Back

    ★★★★

  • Side Effects

    ★★★★

  • The Heat

    ★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Home Alone

    ★★★★★

  • Mean Girls

    ★★★★★

  • The Devil Wears Prada

    ★★★★★

  • Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★★★

  • Bridesmaids

    ★★★★★

  • The Parent Trap

    ★★★★★

  • Mrs. Doubtfire

    ★★★★★

  • Big

    ★★★★★

  • How to Lose a Guy in 10 Days

    ★★★★★

  • My Big Fat Greek Wedding

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★★★½

  • Juno

    ★★★★½

  • Clueless

    ★★★★½

  • Wreck-It Ralph

    ★★★★½

  • Legally Blonde

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 90 Films watched
  • 7.5 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

Django Unchained

Jan 3

Last Film

Curly Sue

Dec 29

Genres, countries & languages

Comedy
48 films
Drama
47 films
Romance
22 films
Crime
14 films
Fantasy
14 films
Adventure
13 films
Family
11 films
Sci Fi
11 films
Thriller
11 films
Action
10 films
USA
81 films
UK
10 films
France
9 films
Canada
5 films
Australia
2 films
Germany
2 films
Austria
1 film
Japan
1 film
English
89 films
French
11 films
Spanish
6 films
German
4 films
Russian
2 films
Thai
2 films
Japanese
2 films
Arabic
1 film
Vietnamese
1 film
Bulgarian
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Django Unchained
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Color of Time
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Django Unchained
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Leave It On The Track

Films Madison watched in 2013

  • Curly Sue
  • Inside Llewyn Davis
  • Trantasia
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • RED 2
  • American Hustle
  • Dallas Buyers Club
  • Elf
  • Starrbooty
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Home Alone
  • Clueless
  • Jawbreaker
  • Ticked-Off Trannies with Knives
  • Sorority Boys
  • Elysium
  • Gravity
  • Death Becomes Her
  • Elvira, Mistress of the Dark
  • Grease
  • My Big Fat Greek Wedding
  • The Parent Trap
  • How to Lose a Guy in 10 Days
  • 13 Going on 30
  • The Devil Wears Prada
  • Mean Girls
  • The Spectacular Now
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Blue Jasmine
  • Pink Flamingos
  • Hedwig and the Angry Inch
  • Smashed
  • The Heat
  • The Wolverine
  • The Way Way Back
  • The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
  • The Conjuring
  • Only God Forgives
  • The Bling Ring
  • Leave It On The Track
  • Party Monster
  • Man of Steel
  • A Fish Called Wanda
  • Star Trek Into Darkness
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • Iron Man 3
  • The Great Gatsby
  • Showgirls
  • Dirty Girl
  • Connie and Carla
  • The Place Beyond the Pines
  • Grey Gardens
  • Your Sister's Sister
  • Jurassic Park
  • Big
  • Closer
  • Take Shelter
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • Jack the Giant Slayer
  • Young Adult
  • Oz the Great and Powerful
  • Wreck-It Ralph
  • To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar
  • The Color of Time
  • Side Effects
  • Beasts of the Southern Wild
  • Safety Not Guaranteed
  • Juno
  • Magic Mike
  • Mrs. Doubtfire
  • Legally Blonde
  • The Deep Blue Sea
  • Flight
  • Identity Thief
  • Rust and Bone
  • Dr. Horrible's Sing-Along Blog
  • Superstar
  • Warm Bodies
  • Amour
  • Quartet
  • Les Misérables
  • Salmon Fishing in the Yemen
  • Killer Joe
  • Arbitrage
  • The Impossible
  • Zero Dark Thirty
  • Mars Attacks!
  • Bridesmaids
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Django Unchained

World map

Highly rated films Madison is yet to see

  • Barber's Tales
  • Prisoners
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Hope
  • Short Term 12
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • The Story of Yonosuke
  • Bo Burnham: What.

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more