_Mart_ has logged 469 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★
Edit this entry  
16
Dragnet Girl

Dragnet Girl

1933
×
★★★
Edit this entry  
16
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★★
Edit this entry  
15
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Inn of the Floating Weeds

Inn of the Floating Weeds

1957
×
★★★
Edit this entry  
11
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Mourning Forest

The Mourning Forest

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Happiness

Happiness

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Let's Go in Good Spirits

Let's Go in Good Spirits

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Yotsuya Ghost Story Part 2

Yotsuya Ghost Story Part 2

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Yotsuya Ghost Story Part 1

Yotsuya Ghost Story Part 1

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Navigator

The Navigator

1924
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Fireworks, Should We See It from the Side or the Bottom?

Fireworks, Should We See It from the Side or the Bottom?

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jubilation Street

Jubilation Street

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Grand Slam Opera

Grand Slam Opera

1936
×
★★★
Edit this entry  
05
Walk Cheerfully

Walk Cheerfully

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Electric House

The Electric House

1922
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Back Stage

Back Stage

1919
×
★★★½
Edit this entry  
04
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Curses

Curses

1925
×
★★½
Edit this entry  
03
Cops

Cops

1922
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The High Sign

The High Sign

1921
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Marriage

Marriage

1947
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Okayo's Preparedness

Okayo's Preparedness

1939
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Five Men in a Circus

Five Men in a Circus

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Learn from Experience, Part Two

Learn from Experience, Part Two

1937
×
★★★
Edit this entry  
29
Learn from Experience, Part One

Learn from Experience, Part One

1937
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Morning's Tree-Lined Street

Morning's Tree-Lined Street

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Till We Meet Again

Till We Meet Again

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The E-Flat Man

The E-Flat Man

1935
×
★★½
Edit this entry  
26
Tsuruhachi and Tsurujiro

Tsuruhachi and Tsurujiro

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Three on a Limb

Three on a Limb

1936
×
★★½
Edit this entry  
25
The Timid Young Man

The Timid Young Man

1935
×
★★½
Edit this entry  
25
The Whole Family Works

The Whole Family Works

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Children of Hiroshima

Children of Hiroshima

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Living Magoroku

The Living Magoroku

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Recorder Exam

The Recorder Exam

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Blazing Sun

The Blazing Sun

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Neighbors

Neighbors

1920
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Nobuko

Nobuko

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Brother

Brother

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Army

Army

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Twenty-Four Eyes

Twenty-Four Eyes

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry