Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Turtles Can Fly

Turtles Can Fly

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Blonde

Blonde

2022
×
★★★
Edit this entry  
11
Get Smart With Money

Get Smart With Money

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
The Egg and the Stone

The Egg and the Stone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hunting Rifle

Hunting Rifle

1961
×
Read the review Edit this entry  
13
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
Edit this entry  
12
Mother and Son

Mother and Son

1997
×
Read the review Edit this entry  
06
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
Edit this entry  
04
Not Okay

Not Okay

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
The Secret

The Secret

2006
×
Read the review Edit this entry  
28
Logistics [72min Edit]

Logistics [72min Edit]

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★
Edit this entry  
17
I Am Nojoom, Age 10 and Divorced

I Am Nojoom, Age 10 and Divorced

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
01
Focus

Focus

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
25
Jobs

Jobs

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Edit this entry  
19
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
16
Fresh

Fresh

2022
×
★★★
Edit this entry  
16
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★
Edit this entry  
02
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
26
10 Days Before the Wedding

10 Days Before the Wedding

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Founder

The Founder

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
13
After Yang

After Yang

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Edit this entry