RSS feed for Andreas

Andreas has logged 274 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
It

It

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
20
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★★
Edit this entry  
19
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Cosmos Laundromat

Cosmos Laundromat

2015
×
Edit this entry  
18
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Who Are You, Polly Maggoo?

Who Are You, Polly Maggoo?

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
12
Judy

Judy

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★
Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★½
Edit this entry  
26
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

1996
×
★★★★
Edit this entry  
24
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★½
Edit this entry  
23
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
La Muette

La Muette

1965
×
Edit this entry  
20
Six in Paris

Six in Paris

1965
×
Edit this entry  
20
Place de l'Étoile

Place de l'Étoile

1965
×
Edit this entry  
20
Rue Saint-Denis

Rue Saint-Denis

1965
×
Edit this entry  
20
Gare du Nord

Gare du Nord

1965
×
Edit this entry  
20
Saint-Germain-des-Prés

Saint-Germain-des-Prés

1965
×
Edit this entry  
19
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★
Edit this entry  
17
Aquarela

Aquarela

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
Edit this entry  
15
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Soft Skin

The Soft Skin

1964
×
★★★★
Edit this entry  
12
Bill Burr: Paper Tiger

Bill Burr: Paper Tiger

2019
×
Edit this entry  
12
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★½
Edit this entry  
11
Love, Death & Robots : Zima Blue

Love, Death & Robots : Zima Blue

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Love, Death & Robots : Blindspot

Love, Death & Robots : Blindspot

2019
×
Edit this entry  
11
Love, Death & Robots : Lucky 13

Love, Death & Robots : Lucky 13

2019
×
Edit this entry  
11
Love, Death & Robots : Alternate Histories

Love, Death & Robots : Alternate Histories

2019
×
Edit this entry  
11
Love, Death & Robots : Helping Hand

Love, Death & Robots : Helping Hand

2019
×
Edit this entry  
10
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Love, Death & Robots : Fish Night

Love, Death & Robots : Fish Night

2019
×
Edit this entry  
10
Love, Death & Robots : Shape-Shifters

Love, Death & Robots : Shape-Shifters

2019
×
Edit this entry  
10
Love, Death & Robots : The Dump

Love, Death & Robots : The Dump

2019
×
Edit this entry  
10
Love, Death & Robots : Good Hunting

Love, Death & Robots : Good Hunting

2019
×
Edit this entry  
08
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Edit this entry  
01
Love, Death & Robots: Suits

Love, Death & Robots: Suits

2019
×
Edit this entry  
01
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
01
Love, Antosha

Love, Antosha

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Matador

Matador

1986
×
★★★★
Edit this entry  
29
Love, Death & Robots: The Witness

Love, Death & Robots: The Witness

2019
×
Edit this entry  
28
American Factory

American Factory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
Edit this entry  
25
Love, Death & Robots: Sucker of Souls

Love, Death & Robots: Sucker of Souls

2019
×
Edit this entry