Sort by

oKay ☭ has logged 27 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★½
Edit this entry  
24
Female Yakuza Tale

Female Yakuza Tale

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
Edit this entry  
23
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Edit this entry  
19
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
Read prior review Edit this entry  
14
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
Read the review Edit this entry  
14
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hostel

Hostel

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Rashomon

Rashomon

1950
×
Read prior review Edit this entry  
09
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
Edit this entry  
07
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★
Edit this entry  
03
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Edit this entry