priscilla has written 12 reviews for films rated ★★★½ .

  • Crimes of the Future

    Crimes of the Future

    ★★★½

    needed more crimes and kristen stewart

  • The Lovely Bones

    The Lovely Bones

    ★★★½

    stanley gags me a bit everytime i watch this like omg

  • West Side Story

    West Side Story

    ★★★½

    all the issues i had with the film lie within the plot; the original source material (the 1960 musical),  which is brought back to life in this dazzling remake. yes i had problems with the plot (maria girlie some of your descions… 😭) but it’s a technical marvel whose spectacles and performances will leave a lasting impact. 

    also ariana for the oscar 😌

  • Dune

    Dune

    ★★★½

    amazing film in all aspects, i had goosebumps almost the entire time. however i was lost plotwise for almost the entire time as well, so i definitely think reading the book prior is best.

  • First Reformed

    First Reformed

    ★★★½

    um very interesting

  • Cruella

    Cruella

    ★★★½

    waaaiiiitttt what is the tea the (emmas) are fighting noooo!

    anyways finally watched this and just wanna say emma stone pls step on me <3

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★½

    florence: ☹️
    me: everyone shut up we’re about to witness greatness

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★½

    really fun watch, all hail our queen natasha! also florence pugh hand in marriage pls

  • Maze Runner: The Death Cure

    Maze Runner: The Death Cure

    ★★★½

    damn what a finale

  • The Impossible

    The Impossible

    ★★★½

    ok fine the scene where they reunited got to me

  • The Spy

    The Spy

    ★★★½

    watched this while i was in my sacha baron cohen era

  • Ouija: Origin of Evil

    Ouija: Origin of Evil

    ★★★½

    ✨doris✨