priscilla has written 18 reviews for films rated ★★★★ .

  • Nope

    Nope

    ★★★★

    my father jordan you’ll never disappoint me ❤️❤️ keke, daniel we love u 

    micheal abels u are a legend i will make sure you finally get ur flowers

  • The Father

    The Father

    ★★★★

    “I feel like i’m losing all of my leaves.”

    wtf wtf florian zeller what is wrong with you how could you simply just make this film like it’s rlly good and like rlly sad wtf this is serious there are ppl with weak hearts out there (me) 

    anthony hopkins my baestie and my father now sorry olivia

  • Atonement

    Atonement

    ★★★★

    bob bitch is not only a lying devil but has that ugly ass hairstyle like pick a struggle

  • Turning Red

    Turning Red

    ★★★★

    to the ppl responsible for the low audience score why do you hate fun 😕

  • The Shape of Water

    The Shape of Water

    ★★★★

    idk about y’all but i kinda need that fish man… he did things to me

  • The Devil Wears Prada

    The Devil Wears Prada

    ★★★★

    might need to enter fashion if it means pretty clothes pretty events and seeing pretty girls like anne hathaway and emily blunt on the daily yawp yawp

  • Passing

    Passing

    ★★★★

    a stunning directorial debut from rebecca hall, passing is a enthralling adaptation of the novel. performances great all around (thompson and negga are a sublime pair) and cinematography doesn’t get better than this. thought provoking and sensual, this will occupy my mind for a while.

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★★

    packed with exhilarating visuals and great performances, last night in soho is a delight. while there were some effects that drew me away from the film and some pacing issues, this is a great film that i would gladly revisit

  • Wolf

    Wolf

    ★★★★

    a beautifully shot film that knows what it wants to be, with creative choices that work. featuring a phenomenal lead performance and a great supporting cast

    the plot felt empty at points and the last 30min a bit rushed, but the overall experience is one i would gladly revisit.

  • Dashcam

    Dashcam

    ★★★★

    SUCH. a wild ride, kept me engaged the whole time. cast is great, nice amount of humor. if you like horror this is for you.

  • House Finch

    House Finch

    ★★★★

    lovely, well acted understated drama :) a must watch in my opinion

  • The Cabin in the Woods

    The Cabin in the Woods

    ★★★★

    kinda crazy but in a good way, such a fun ride