Johann has logged 366 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Babylon A.D.

Babylon A.D.

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All the Wilderness

All the Wilderness

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Eden

Eden

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Tokyo Tribe

Tokyo Tribe

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
BabaKiueria

BabaKiueria

1986
×
Edit this entry  
29
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dark Star: HR Giger’s World

Dark Star: HR Giger’s World

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mimic

Mimic

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Multi-Facial

Multi-Facial

1995
×
Read the review Edit this entry  
23
Rocky

Rocky

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Maquilapolis

Maquilapolis

2006
×
Edit this entry  
14
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Southpaw

Southpaw

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lunch Date

The Lunch Date

1989
×
Edit this entry