Sort by

Johann has logged 39 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paul Schrader: Man in a Room

Paul Schrader: Man in a Room

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Play It as It Lays

Play It as It Lays

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lost Girls

Lost Girls

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Thing He Wanted

The Last Thing He Wanted

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tesla

Tesla

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Charm City Kings

Charm City Kings

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shirley

Shirley

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Vivos

Vivos

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★
Edit this entry  
21
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
The Omega Man

The Omega Man

1971
×
★½
Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Fall from Grace

A Fall from Grace

2020
×
Edit this entry  
18
The Highwaymen

The Highwaymen

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Killer Inside: The Mind of Aaron Hernandez

Killer Inside: The Mind of Aaron Hernandez

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Leslie Jones: Time Machine

Leslie Jones: Time Machine

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
Read the review Edit this entry  
11
Anima

Anima

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Good German

The Good German

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Underwater

Underwater

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Standoff at Sparrow Creek

The Standoff at Sparrow Creek

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★½
Edit this entry  
04
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ilana Glazer: The Planet Is Burning

Ilana Glazer: The Planet Is Burning

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry