Sort by

Johann has logged 39 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★
Read prior review Edit this entry  
31
Borat’s American Lockdown & Debunking Borat

Borat’s American Lockdown & Debunking Borat

2021
×
Edit this entry  
31
Borat: VHS Cassette of Material Deemed “Sub-acceptable” By Kazakhstan Ministry of Censorship and Circumcision

Borat: VHS Cassette of Material Deemed “Sub-acceptable” By Kazakhstan Ministry of Censorship and Circumcision

2021
×
Edit this entry  
31
Plan B

Plan B

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Profile

Profile

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Non Plus One

Non Plus One

2010
×
Edit this entry  
25
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Creating an Army of the Dead

Creating an Army of the Dead

2021
×
Edit this entry  
24
The Underground Railroad

The Underground Railroad

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Roger & Me

Roger & Me

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Strange Love

Strange Love

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
Casino Moon

Casino Moon

2012
×
Edit this entry  
17
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
North Hollywood

North Hollywood

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Pigface

Pigface

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Seaspiracy

Seaspiracy

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Mainstream

Mainstream

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Crimes of the Future

Crimes of the Future

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Monster

Monster

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Boy from Medellín

The Boy from Medellín

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stallone: Frank, That Is

Stallone: Frank, That Is

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lucy the Human Chimp

Lucy the Human Chimp

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry