• A Classic Horror Story

    A Classic Horror Story

    ★★½

    A meta film filmed on a meta script.

    The user of Bloodflix rated it right.
    PS: If he'd have watched completely, he'd have mailed the director.
    A star just for the cinematography.

  • Loki

    Loki

    ★★★★

    Incest redefined.
    Finally, a bisexual character.
    Naughty Loki, dopplegangers, men and women!🌝
    The last 2 episodes deserved a seperate theatrical release for their spectacular CGI and thumping BGM.

  • The Empty Man

    The Empty Man

    ★★★★

    Mark my words, After a few years, this film will attain a cult status.

    Pyschological, Eerie, Spiritual, Cult, Philosophically mind-bending, Perfect BGM, acting and cinematography. Now, you say why it cannot be a cult film.

    The moment the director started the film with a perfect prologue which is above 20 minutes, it showed how confident he was about the whole film. A solid 2+ hour horror film can only be done with such confidence.

  • Dabbe 4: Cin Çarpması

    Dabbe 4: Cin Çarpması

    ★★★

    WWW (thabelew thabelew thabelew). This scene was both a revelation and a laugh riot.
    FF format is well done. Some tighter editing and lesser screams in the last would've surely made this a "WELL-DESERVED" CULT film.

  • The Social Network

    The Social Network

    ★★★★★

    My favourite first 10 minutes and the last 10 minutes in a film.

    This guy literally got on my nerves mainly coz of the first 10 minutes, but the last 10 minutes were so well crafted that I suddenly started sympathising for him.

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

    Watch it, to understand what're ANIMATED DADDY ISSUES.

  • Rope

    Rope

    ★★★½

    All I can imagine is kinky ROPE gay sex while watching the film! 👀😂

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★★★

    A dark, detailed and less flamboyant DC's Endgame.

  • The Father

    The Father

    ★★★★½

    Dwelling into the divergent world of dementia.

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★★

    I love Ka(i)jus.
    So two Ka(i)jus generally means delicious.
    Ka(i)ju on Ka(i)ju action is ultra delicious.

    Here one Ka(i)ju has the option of frying other ka(i)jus and the other can communicate.
    Humans bad bad bad before Ka(i)jus.
    Less humans, more Ka(i)jus, better film.
    Robotic Ka(i)ju is cliche and not delicious.
    PS: Kaju is a famous Indian sweet.

  • Irul

    Irul

    ★★½

    No-one:
    Literally no-one:
    Archana in Irul:
    Alex xyz, Alex abc. Instead of running away and utilising the ton of chances to be safe from both of them.
    PS: She's a lawyer in the Highcourt and now we know why our justice system is amazing.

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★

    Damn, that BGM!
    Simple yet sophisticated!!
    Eerie yet addictive!!!

    Performances.. check!
    Story.. Semi check!
    Thrills... Check for that era!!

    Should watch the sequels now!!!