• Halloween

    Halloween

    ★★★★

    Damn, that BGM!
    Simple yet sophisticated!!
    Eerie yet addictive!!!

    Performances.. check!
    Story.. Semi check!
    Thrills... Check for that era!!

    Should watch the sequels now!!!

  • The Social Dilemma

    The Social Dilemma

    ★★★★½

    I've just completed the documentory and it's scarier than the most eerie horror films out there. That's mainly coz this film captures the *Horrors in our real lives.*

    I'll just brush you up with the plot of this docu-film.

    'Social Dilemma' is an indispensable and compelling movie that reminds us of the perils of the Internet with pivotal examples that hit close to the bone (or the spine. To be precise, it sends chills down the spine)

    It cleverly juggles…

  • #Alive

    #Alive

    ★★★½

    #Alive ( Korean film )
    For some reason I want to start with this point, #ALIVE SHOWS THE "VIRTUES" OF SOCIAL MEDIA. (Not an integral part of the film, but has a commendable role.)

    The film starts off on a racy note. Within the first 5 minutes, the outbreak happens and the lead moulds his brain according to that. After that, there is 30 min of lag (i.e., the humanitarian and psychological effects on him and a few dumb choices),…

  • Psycho

    Psycho

    ★★★★½

    Ik it's a pyschological Thriller, but wheww, such a hot cast! Adding extra heat to the already heated brain!

    Stellar performances, beautiful story and a wonderful end of first act and climax!!

    Subtle yet powerful!!

  • Hide and Seek (Lapachhapi)

    Hide and Seek (Lapachhapi)

    ★★★

    The set-up, performances and the strong message give this horror flick a refreshing make-over unlike the regular cliche horror films.

    I don't have much to tell about this, but in one line, if you are fan of horror films DONOT MISS IT.

    If you are not so much into horror films, give it a try. It is sensible and might change your opinion.!

  • Gangs of Wasseypur - Part 2

    Gangs of Wasseypur - Part 2

    ★★★★

    Omg! This is mind fucking and mind numbing!!

    Drama, dark, drama, dark is what's written everywhere!!!

    There's no error to be pointed at.

    Looks fictional but is realistic in every possible way.

    The best Indian gangster drama of the century!

    MINUS Extreme dark crime and historic India

    PLUS Added romance and twists

  • Gangs of Wasseypur - Part 1

    Gangs of Wasseypur - Part 1

    ★★★★½

    Omg! This is mind fucking and mind numbing!!

    Drama, dark, drama, dark is what's written everywhere!!!

    There's no error to be pointed at.

    Looks fictional but is realistic in every possible way.

    The best Indian gangster drama of the century!

  • 12 Angry Men

    12 Angry Men

    ★★★★★

    Meticulously carved COURT BESIDE ROOM drama.

    Leading a film with only dialogues between 12 characters in a single room and a light background music is a herculean task. But the director succeeds in hooking our interest into the film from the word Go

    Racial issues: Check
    Economic issues: Check
    Midlife crisis: Check
    Goverment failures: Check
    But the best part is INTRIGUE: CHECK

  • Emma.

    Emma.

    ★★★★

    Classically sassy, weirdly kind and innocent, superlatively beautiful.

    Keeping EVERYTHING aside, I was awestruck by the cinematography, sets, music, food and costumes. Even if there was no story, you'd rate it a 3/5 for the above mentioned aspects. Since, there is a decent story and some graceful performances it is an easy 4/5.

  • Clue

    Clue

    ★★★½

    Wah! The quirkiness, the one-liners and the comedy. A straight hit out of the park.

    An amalgamation of high dosage of comedy and a decent story line is this unique product.

    Except a plot which looses it's steam in the middle and some loose screenplay, there is nothing to complain about this comedy mystery thriller in the departments of acting and technicalities.

    If you absolutely love situational comedy and quirky scenes & dialogues, you'd end up giving it a 4 star…

  • You're Next

    You're Next

    ★★★½

    The writing of the character 'Erin' played by 'Sharni Vinson' is one of the most intelligent, interesting and intriguing protagonist character in a thriller/ slasher film. She's not the regular cliche 'dumbass' heroine who takes stupid decisions. She's kind of trained, v spontaneous and is strong (both physically and mentally).

    It's her character alone, along with the few good jump scares and commendable BGM which made me rate this strictly story-wise average slasher film a decent 3.5 stars.

    There's blood,…

  • Death on the Nile

    Death on the Nile

    ★★★½

    It has the same skeleton as any Agatha Christie's product but with a more fleshy and satisfactory ending.

    A few can guess the ending, but detangling the way that the murder has been committed is quite fresh and idiosyncratic.

    The Technicalities are spot on and so are the actors. It's just that the run-time is too high that it looses it's steam in the first half.

    It's a perfect feast for mystery lovers.