Surya Sai has written 10 reviews for films rated ★★★★½ .

  • The Father

    The Father

    ★★★★½

    Dwelling into the divergent world of dementia.

  • The Social Dilemma

    The Social Dilemma

    ★★★★½

    I've just completed the documentory and it's scarier than the most eerie horror films out there. That's mainly coz this film captures the *Horrors in our real lives.*

    I'll just brush you up with the plot of this docu-film.

    'Social Dilemma' is an indispensable and compelling movie that reminds us of the perils of the Internet with pivotal examples that hit close to the bone (or the spine. To be precise, it sends chills down the spine)

    It cleverly juggles…

  • Psycho

    Psycho

    ★★★★½

    Ik it's a pyschological Thriller, but wheww, such a hot cast! Adding extra heat to the already heated brain!

    Stellar performances, beautiful story and a wonderful end of first act and climax!!

    Subtle yet powerful!!

  • Gangs of Wasseypur - Part 1

    Gangs of Wasseypur - Part 1

    ★★★★½

    Omg! This is mind fucking and mind numbing!!

    Drama, dark, drama, dark is what's written everywhere!!!

    There's no error to be pointed at.

    Looks fictional but is realistic in every possible way.

    The best Indian gangster drama of the century!

  • The Lunchbox

    The Lunchbox

    ★★★★½

    A pure non-worldy pixie dust yet a very real love story. Food comes in all flavours so does love.

    It's a[ ]rom[n]atic as a well brewed coffee, deliciously with-holds the plot line like a well cooked chicken gravy and ends on a sweet note of hope like any traditional dessert.

    It's a full meal without peppy[er] stuff to disturb the smooth flow. Watch this if you are a foodie or a classic love story lover or a fan of Irfan Khan ji.
    .
    It's shockingly intersting given the premise and the flow of the story. Get stunned by each and every detailed ingredient[Technicality] of the film.

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

    When Call me by your name is made with 2 female leads, it'd be a bit less mesmerizing and magical than this.!
    .
    Subtle romance and pixie dust love! The love between two women explored in the best way possible!
    .
    The leads and the 2 supporting actors are at their best! The cinematography and the storyline is as beautiful as France in the 18th century!
    .
    You'd need to take in gasps of air in the last 2 minutes! ❤️

  • Pulp Fiction

    Pulp Fiction

    ★★★★½

    A perfect masterpiece from Quentin Tarantino. [ Btw Inglorious basterds is my fav work of him, but this is a masterpiece too, obv! ]
    .
    The satires, Philosophical relevance, unfolding of drama, performances and the screenplay. OMG! I think they're one of a kind and are a benchmark for comparison with the epitomes.
    .
    Probably, this screenplay was the first of it's kind and set a trend from then. A must watch I reckon.

  • Inception

    Inception

    ★★★★½

    I was doing my schooling when I watched this film. I still remember my mind getting fucked back then coz of the film. Obv any rewatch now makes me think of this as a v well made thriller with a strong storyline and amazing Technical values.
    .
    I like this film coz of 4 varying reasons:
    1) Strong Technical values, one of the most visually stunning stories.
    2) Well crafted thriller, has good adrenaline rush moments.
    3) Meaty story with…

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★½

    The most comical thing about this review is EVERYBODY ALREADY KNOW EVERYTHING ABOUT THIS FILM!
    .
    This film is a masterpiece in the genre of drama. It has replicated the differences between the lives of rich and poor in the most beautiful, heart wrenching and idiosyncratic way.
    .
    Acting, story/concept, execution (technicalities) & the audience are the 4 main founding pillars to this blockbuster! The economic disparities were so evidently shown: 1) The rich walking upwards in their duplex mansion whereas…

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★½

    A sophisticated pyschological thriller is a rarity these days. There has been a lot of commercialisation in the horror/thriller genre, and admist all of these, this stands as an idiosyncratic example.
    .
    The thin line between imagination and mental submission is explored and used as the backbone of this dark horror thriller.
    .
    Robert Pattinson is visibly the most striving actor to get rid of his stereotypical image as a lover boy, and he's doing it freaking well since the…