Sort by

Timmy has logged 61 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
17
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Edit this entry  
16
Less Than Zero

Less Than Zero

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hellboy

Hellboy

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
08
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Within the Woods

Within the Woods

1978
×
Edit this entry  
25
8MM

8MM

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Edit this entry  
23
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★½
Edit this entry  
08
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★½
Edit this entry  
30
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tideland

Tideland

2005
×
★★★
Edit this entry  
26
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hatchet III

Hatchet III

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
Hatchet II

Hatchet II

2010
×
★★★
Edit this entry  
08
Hatchet

Hatchet

2006
×
★★★
Edit this entry  
04
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
Edit this entry  
04
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Edit this entry  
03
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★
Edit this entry  
03
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Slice

Slice

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hack-O-Lantern

Hack-O-Lantern

1988
×
★★
Edit this entry  
25
Oh Lucy!

Oh Lucy!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry