alice has logged 401 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
30
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Grease

Grease

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Director and the Jedi

The Director and the Jedi

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Cinderella: A Comic Relief Pantomime for Christmas

Cinderella: A Comic Relief Pantomime for Christmas

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Cinderella: A Comic Relief Pantomime for Christmas

Cinderella: A Comic Relief Pantomime for Christmas

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Ema

Ema

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Canvas

Canvas

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hounds of Love

Hounds of Love

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1999
×
Read prior review Edit this entry  
15
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1999
×
Read the review Edit this entry  
13
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Read the review Edit this entry  
10
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Whiplash

Whiplash

2013
×
Edit this entry