alice has logged 34 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Coronavirus, Explained

Coronavirus, Explained

2020
×
Edit this entry  
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Romeo and Juliet: Live from Shakespeare's Globe

Romeo and Juliet: Live from Shakespeare's Globe

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★
Read prior review Edit this entry  
14
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★½
Edit this entry  
12
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Roses for Lily

Roses for Lily

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Money Heist: The Phenomenon

Money Heist: The Phenomenon

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
One Day at Disney

One Day at Disney

2019
×
Edit this entry  
06
One Day at Disney

One Day at Disney

2019
×
Edit this entry  
05
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Current War

The Current War

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry