• Empire Records

    ★★★½

  • Se7en

    ★★★★★

  • Fallen Angels

  • Clueless

  • La Haine

    ★★★★★

  • The Usual Suspects

    ★★★★★

  • The Santa Clause

    ★★★★★

  • Léon: The Professional

    ★★★½

  • The Shawshank Redemption

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • Forrest Gump

  • Pulp Fiction

  • The Nightmare Before Christmas

  • Sleepless in Seattle

    ★★½

  • Jurassic Park

  • Scent of a Woman

    ★★½

  • Orlando

    ★★★★★

  • Porco Rosso

    ★★

  • Class Act

    ★★

  • Life, and Nothing More...

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

  • Only Yesterday

    ★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • It

  • Close-Up

    ★★★★★

  • National Lampoon's Christmas Vacation

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★

  • Dead Poets Society

  • Indiana Jones and the Last Crusade

  • Do the Right Thing

  • Heathers

    ★★★★½

  • Comic Book Confidential

    ★★★

  • Die Hard

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Beetlejuice

  • The Princess Bride

    ★★★★★

  • Where Is My Friend's House?

    ★★★★★

  • Stand by Me

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

  • Sid & Nancy

    ★★★★

  • Clue

    ★★★½

  • Vagabond

    ★★★★½

  • Back to the Future

  • The Breakfast Club

    ★★★★★

  • The Karate Kid

    ★★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★½

  • Sixteen Candles

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★½

  • Scarface

    ★★★★★

  • The Outsiders

    ★★½

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • Nine to Five

    ★★★★

  • Airplane!

    ★★★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

    ★★★★★

  • Star Wars

  • Carrie

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

  • American Graffiti

    ★★★½

  • Paper Moon

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★½

  • Black Panthers

    ★★★★★

  • Funny Girl

    ★★★½

  • Blow Up My Town

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★½

  • The Graduate

    ★★★½

  • Le Samouraï

    ★★★★½