• Katips

    ★★★★

  • Maid in Malacañang

    ½

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★

  • Morbius

    ½

  • Moon Knight

    ★★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

  • The Batman

    ★★★★½

  • The Matrix Resurrections

    ★★½

  • Don't Look Up

    ★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • Sing 2

    ★★

  • Ciao Alberto

    ★★★

  • All Too Well: The Short Film

    ½

  • Encanto

    ★★½

  • Eternals

    ½

  • Squid Game

    ★★½

  • Last Night in Soho

    ★★★

  • The Lost Daughter

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★½

  • Whether the Weather Is Fine

    ★★★★★

  • Fear Street: 1666

    ★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★★

  • Fear Street: 1978

    ★★★½

  • Black Widow

    ½

  • Fear Street: 1994

    ★★★

  • Luca

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★½

  • I Promised You the Moon

  • Last Twilight in Phuket

    ★★★★★

  • Cruella

    ★★½

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★½

  • Chaos Walking

    ★★½

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    ★★★★

  • WandaVision

    ★★★

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★★½

  • How to Die Young in Manila

    ★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • I Told Sunset About You

    ★★★★★

  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • I Care a Lot

    ★★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • Your Name Engraved Herein

    ★★★★★

  • Emma.

    ★★

  • On Vodka, Beers, and Regrets

    ½

  • Horse Girl

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Happy Old Year

    ★★★★

  • Steven Universe Future

    ★★★★★

  • Aswang

    ★★★★★

  • Dew

    ★½

  • Better Days

    ★★★½

  • Cleaners

    ★★★★★

  • #Jowable

    ½

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Lola Igna

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Saint Maud

    ★★★★★

  • A Sun

    ★★★★★

  • Steven Universe: The Movie

    ★★★★★

  • Joker

    ★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • The Kingmaker

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Kuwaresma