Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mariquina

Mariquina

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Whether the Weather is Fine

Whether the Weather is Fine

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★½
Edit this entry  
11
Kisapmata

Kisapmata

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Ordinary People

Ordinary People

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Miracle

Miracle

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Insiang

Insiang

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Last Twilight in Phuket

Last Twilight in Phuket

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
12
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★
Edit this entry  
12
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Scream 2

Scream 2

1997
×
½
Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★
Edit this entry  
12
Scream 3

Scream 3

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
12
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★
Edit this entry  
11
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★
Edit this entry  
11
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Happy Old Year

Happy Old Year

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
10
I Promised You the Moon

I Promised You the Moon

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
I Told Sunset About You

I Told Sunset About You

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Eternals

Eternals

2021
×
½
Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Edit this entry  
06
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Steven Universe Future

Steven Universe Future

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Black Widow

Black Widow

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Edit this entry  
02
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Edit this entry  
02
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
02
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Edit this entry  
30
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
½
Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Emma.

Emma.

2020
×
★★
Edit this entry  
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
I'm Drunk, I Love You

I'm Drunk, I Love You

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry