Sort by

Akshat Singh has logged 75 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
26
Nine

Nine

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lootera

Lootera

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Larisa

Larisa

1980
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ingmar Bergman Makes a Movie

Ingmar Bergman Makes a Movie

1963
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★½
Edit this entry  
25
Persona

Persona

1966
×
★★★½
Edit this entry  
24
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Taish

Taish

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
8½

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Edit this entry  
15
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Edit this entry  
15
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Edit this entry  
14
Ludo

Ludo

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★½
Edit this entry  
26
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Harishchandrachi Factory

Harishchandrachi Factory

2009
×
★★★
Edit this entry  
18
Ae Dil Hai Mushkil

Ae Dil Hai Mushkil

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sudani from Nigeria

Sudani from Nigeria

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Disciple

The Disciple

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Court

Court

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wake Up Sid

Wake Up Sid

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
08
That Girl in Yellow Boots

That Girl in Yellow Boots

2010
×
★★★½
Edit this entry  
04
Serious Men

Serious Men

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Aamir

Aamir

2008
×
★★★
Edit this entry  
29
Ship of Theseus

Ship of Theseus

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Oye Lucky! Lucky Oye!

Oye Lucky! Lucky Oye!

2008
×
★★★½
Edit this entry  
26
Liar's Dice

Liar's Dice

2013
×
★★★½
Edit this entry