• Bell Bottom

    Bell Bottom

    ★½

    Akshay Kumar hits rock bottom with his new feature titled bell bottom.

  • The Killing

    The Killing

    ★★★★½

    ARRRGGGGGGGGHHHHHHHHHHHHHHH

    KUBRICK YOU ABSOLUTE BEAUTY❤️🐐

  • No Country for Old Men

    No Country for Old Men

    ★★★★★

    In my most humble, honest and ofcourse subjective opinion, this is hands down the greatest movie ever made. To add to that it is the best movie experience I've had the pleasure to witness and unfold it's craft bit by bit right before my eyes.

    After Tommy Lee Jones was left all by himself alone (like literally) and the screen cuts to black, you hear the first piece of music from the background which is clearly evident and credits roll…

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★

    This is the most fun I've ever had with a western, as much fun as I had with Hell Or High Water. Don't get me wrong I love westerns, but they have a certain feel, flow and atmosphere to it. Even modern westerns like the aforementioned had those elements. But this was just so different and considering the time it came out, safe to say that it was indeed ahead of it's time.
    This summed up the bond I share…

  • Cool Hand Luke

    Cool Hand Luke

    ★★★★½

    Not your just another Prison Break Uplifting Story. Infact beyond what I expected. How impressive character writing was that, yo. So much said through this and I know a few guys that can fit right in the shoes of our protagonist here. To a certain extent me too. Loved it!

  • The Conversation

    The Conversation

    ★★★★½

    First ten minutes: WHAT THE HELL IS HAPPENING HERE?
    Rest of the film: I really don't know where all this is heading.
    Last ten minutes: WHAT THE HELL JUST HAPPENED HERE!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Phenomenal Film.

  • The Witch

    The Witch

    ★★★★

    Midsommar baby, is that you?👀

  • Being John Malkovich

    Being John Malkovich

    ★★★★★

    "That Portal is mine and it should be sealed forever for the love of god."


    "But Mr. Malkovich sir, with all due respect I discovered that portal, I mean it's my livelihood do you understand?"


    "IT'S MY HEAD SCHWARTZ.
    IT IS MY HEAAAAAAAAAAAAAD.
    I Will see you in court."


    "What makes you think that I won't be seeing what you'll be seeing in court."
    Blew my sinuses away by laughing for straight 300 seconds. Haven't had that kind of a…

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★★

    I will keep failing my sems, If I keep rewatching this in time and time again during my exams.
    Strange fetish I have, always end up watching it atleast once during the exam season, even I don't have any explanations for it..........????

  • 25th Hour

    25th Hour

    ★★★★

    Edward Norton is so obsessed with the idea of Fight Club that he intended to start 'one' again in this film but the timings didn't quite match as he had other commitments and all. You'll know what I am talking about If you've seen the film.

    Honestly felt like a Lord Paul Thomas Anderson movie for the first 90 minutes. Such meaty characters in this 🔥

  • The Men Who Stare at Goats

    The Men Who Stare at Goats

    ★★★

    A stage comes where Kevin Spacey held George Clooney at gun point
    Clooney: "Put the gun down there."
    Spacey starts crying and places the gun in his mouth
    Abruptly interrupts and realises all of a sudden
    "Wow, I am really hungry."
    Runs to get some meal.

    I am not even making this up, it is quite possibly the most perfect 30 seconds sequence I've ever seen.
    PERFECT.

  • Do the Right Thing

    Do the Right Thing

    ★★★★½

    Spike Lee's performance is the only thing that kept me from rating this a perfect 5.
    Terrible.