RSS feed for Andrea
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fat City

Fat City

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Long, Hot Summer

The Long, Hot Summer

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Unsane

Unsane

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
10 giorni senza mamma

10 giorni senza mamma

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Ride

Ride

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Mule

The Mule

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Piranhas

Piranhas

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★
Edit this entry  
11
Fyre

Fyre

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Romulus & Remus: The First King

Romulus & Remus: The First King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Close

Close

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
The Lodgers

The Lodgers

2017
×
★★
Edit this entry  
18
Glass

Glass

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Aquaman

Aquaman

2018
×
Edit this entry  
16
Valley Uprising

Valley Uprising

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Solo

Solo

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Put Nonna in the Freezer

Put Nonna in the Freezer

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
There Is No Place Like Home

There Is No Place Like Home

2018
×
★★
Edit this entry  
12
6 Below: Miracle on the Mountain

6 Below: Miracle on the Mountain

2017
×
★½
Edit this entry  
11
Galveston

Galveston

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★½
Edit this entry  
05
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Moschettieri del Re

Moschettieri del Re

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Minimalism: A Documentary About the Important Things

Minimalism: A Documentary About the Important Things

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Edit this entry