RSS feed for Andrew

Andrew has logged 123 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chappie

Chappie

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spy

Spy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Mustang

The Mustang

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bright

Bright

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Luce

Luce

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nerve

Nerve

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read prior review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Read prior review Edit this entry  
17
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry