Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Robin and the 7 Hoods

Robin and the 7 Hoods

1964
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beat Girl

Beat Girl

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Max Steiner: Maestro of Movie Music

Max Steiner: Maestro of Movie Music

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I Knew Her Well

I Knew Her Well

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inception

Inception

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Street Angel

Street Angel

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Little Man, What Now?

Little Man, What Now?

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Laetitia

Laetitia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mandabi

Mandabi

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
17
A Night with Lou Reed

A Night with Lou Reed

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Holy Girl

The Holy Girl

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Punk Revolution NYC

Punk Revolution NYC

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Story of Temple Drake

The Story of Temple Drake

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Brand New Cherry Flavor

Brand New Cherry Flavor

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Platform

Platform

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rome Adventure

Rome Adventure

1962
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Blue Lamp

The Blue Lamp

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bonfire of the Vanities

The Bonfire of the Vanities

1990
×
Read the review Edit this entry  
15
Rusty Knife

Rusty Knife

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hot Rock

The Hot Rock

1972
×
Read the review Edit this entry  
07
Bastards

Bastards

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
State of Play

State of Play

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brian Eno 1971–1977: The Man Who Fell To Earth

Brian Eno 1971–1977: The Man Who Fell To Earth

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Blue Lamp

The Blue Lamp

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Finding the Funk

Finding the Funk

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
McCartney 3 2 1

McCartney 3 2 1

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Audition

Audition

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Wish I Knew

I Wish I Knew

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Charulata

Charulata

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry