Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Brothers

Brothers

2009
×
★★★
Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
18
X

X

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Edit this entry  
29
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hunter Killer

Hunter Killer

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Change-Up

The Change-Up

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Role Models

Role Models

2008
×
★★★
Edit this entry  
04
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
300

300

2006
×
★★★½
Edit this entry  
03
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry