• The Bedroom Window

    ★★★½

  • Fatal Attraction

    ★★★★

  • Blind Chance

    ★★★★

  • Street Trash

    ★★½

  • England's Glory

  • The Year My Voice Broke

    ★★★½

  • Night Vision

    ★★★

  • Alice Cooper: The Nightmare Returns

    ★★★½

  • The Short & Curlies

  • A Story

    ★★★★★

  • Geometria

    ★★★★★

  • My Best Friend's Birthday

  • Witchboard

    ★★½

  • The Morning After

    ★★★

  • Promise

    ★★★½

  • Little Shop of Horrors

    ★★★½

  • Platoon

    ★★★★

  • The Golden Child

    ★★

  • ¡Three Amigos!

    ★★★½

  • Heartbreak Ridge

    ★★★

  • Gothic

    ★★★½

  • The Big Easy

    ★★★½

  • Mauvais Sang

    ★★★½

  • Star Trek IV: The Voyage Home

    ★★★★

  • The Mosquito Coast

    ★★★★

  • An American Tail

    ★★★½

  • The Wraith

    ★½

  • The Whistle Blower

    ★★★

  • Hoosiers

    ★★★★

  • The George McKenna Story

    ★★★½

  • 52 Pick-Up

    ★★★½

  • Something Wild

    ★★★★

  • Trick or Treat

    ★★★

  • From Beyond

    ★★★½

  • Shadows in Paradise

    ★★★★

  • Deadly Friend

    ★★★

  • Demons 2

    ★★★½

  • The Color of Money

    ★★★★★

  • Peggy Sue Got Married

    ★★★½

  • True Stories

    ★★★½

  • The Mission

    ★★★★

  • Crocodile Dundee

    ★★★★

  • The Name of the Rose

    ★★★½

  • Henry: Portrait of a Serial Killer

    ★★★★★

  • Crime Story

    ★★★★

  • Man Facing Southeast

    ★★★★½

  • Heroes Shed No Tears

    ★★★

  • River's Edge

    ★★★★

  • The Texas Chainsaw Massacre 2

    ★★★½

  • Night of the Creeps

    ★★★★

  • Luxo Jr.

  • The Fly

    ★★★★★

  • Manhunter

    ★★★★★

  • Dead End Drive-In

    ★★★½

  • The Transformers: The Movie

    ★★★

  • She's Gotta Have It

    ★★★★

  • One Crazy Summer

    ★★★

  • Stand by Me

    ★★★★½

  • Castle in the Sky

    ★★★½

  • A Better Tomorrow

    ★★★

  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives

    ★★½

  • Howard the Duck

    ★★½

  • Blue Velvet

    ★★★★

  • Flight of the Navigator

    ★★★½

  • Nothing in Common

    ★★★

  • Heartburn

    ★★

  • Maximum Overdrive

    ★★½

  • Vamp

    ★★½

  • Aliens

    ★★★★★

  • Club Paradise

    ★★

  • The Great Mouse Detective

    ★★★½

  • Running Scared

    ★★★