• Maximum Overdrive

    ★★½

  • Vamp

    ★★½

  • Aliens

    ★★★★★

  • Club Paradise

    ★★

  • The Great Mouse Detective

    ★★★½

  • Running Scared

    ★★★

  • The Adventures of Milo and Otis

    ★★★

  • Labyrinth

    ★★★

  • Ruthless People

    ★★★

  • The Karate Kid Part II

    ★★½

  • Legal Eagles

    ★★½

  • Back to School

    ★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

  • Raw Deal

    ★★★

  • Big Trouble in Little China

    ★★★★

  • Poltergeist II: The Other Side

    ★★

  • Down by Law

    ★★★½

  • Top Gun

    ★★★★

  • Sweet Liberty

    ★★★

  • Spookies

    ★★★½

  • The Sacrifice

    ★★★★½

  • Killer Party

    ★½

  • Sid & Nancy

    ★★★★

  • Mona Lisa

    ★★★★

  • 8 Million Ways to Die

    ★★½

  • Salvador

    ★★★½

  • Wise Guys

    ★★

  • Critters

    ★★½

  • Psycho III

    ★★½

  • Lucas

    ★★★½

  • April Fool's Day

    ★★½

  • The Money Pit

    ★★★

  • Chopping Mall

    ★★★

  • Cobra

    ½

  • Gung Ho

    ★★★½

  • Crossroads

    ★★★★

  • Matador

    ★★★½

  • Highlander

    ★★½

  • The Children of Times Square

    ★★★½

  • Odd Jobs

    ★★½

  • House

    ★★★

  • Quicksilver

    ★★★

  • TerrorVision

    ★★

  • F/X

    ★★★½

  • Hannah and Her Sisters

    ★★★★

  • Mala Noche

    ★★★½

  • The Gladiator

    ★★½

  • The Best of Times

    ★★★½

  • Power

    ★★½

  • Down and Out in Beverly Hills

    ★★★½

  • Pretty in Pink

    ★★★

  • The Hitcher

    ★★★★

  • Black Moon Rising

    ★★★

  • Ginger and Fred

    ★★★½

  • Captain EO

  • Absolute Beginners

    ★★

  • Coffee and Cigarettes

  • Invaders from Mars

    ★★½

  • The Hatbox

  • Murphy's Romance

    ★★★½

  • Out of Africa

    ★★★½

  • The Color Purple

    ★★★½

  • Police Story

    ★★★★

  • A Room with a View

    ★★★

  • Clue

    ★★★½

  • My Life as a Dog

    ★★★½

  • Enemy Mine

    ★★★½

  • Trouble in Mind

    ★★★

  • Fool for Love

    ★★½

  • Spies Like Us

    ★★★

  • Young Sherlock Holmes

    ★★★½

  • Fortress

    ★★★½