• Woodshock

  • The Flamingo Kid

    ★★½

  • The Adventures of André and Wally B.

  • Runaway

    ★★★

  • Frankenweenie

    ★★★★

  • The Cotton Club

    ★★★½

  • Starman

    ★★★½

  • 2010

    ★★★

  • Dune

    ★★★½

  • Monster Dog

    ★★★

  • The River

    ★★★

  • Next of Kin

    ★★★½

  • Four Days in July

    ★★★½

  • Falling in Love

    ★★★

  • 28 Up

    ★★★★½

  • Special Effects

    ★★★½

  • Missing in Action

    ★★

  • Night of the Comet

    ★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★

  • Silent Night, Deadly Night

    ★★★

  • Ghoulies

    ★★

  • Trancers

    ★★★½

  • Ballad of the Little Soldier

    ★★★½

  • The Killing Fields

    ★★★★

  • Not for Publication

    ★★½

  • Terror in the Aisles

    ★★★

  • The Terminator

    ★★★★★

  • Body Double

    ★★★★

  • What Have I Done to Deserve This?

    ★★★½

  • The Razor's Edge

    ★★★

  • The Little Drummer Girl

    ★★½

  • Garbo Talks

    ★★★

  • Comfort and Joy

    ★★★★

  • Nineteen Eighty-Four

    ★★★★

  • The Times of Harvey Milk

    ★★★★

  • The Hills Have Eyes Part II

  • Miami Vice: Brother's Keeper

    ★★★★

  • Secret Honor

    ★★★½

  • The Company of Wolves

    ★★½

  • A Soldier's Story

    ★★★★

  • The Hit

    ★★★★★

  • All of Me

    ★★★½

  • Blood Simple

    ★★★★

  • Amadeus

    ★★★★½

  • C.H.U.D.

    ★★★

  • The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

    ★★★

  • The Woman in Red

    ★★★

  • Dreamscape

    ★★★

  • Cloak & Dagger

    ★★★

  • Red Dawn

    ★★½

  • Purple Rain

    ★★

  • Revenge of the Nerds

    ★★★

  • The Last Starfighter

    ★★★½

  • The Brother from Another Planet

    ★★★½

  • Supergirl

  • Bachelor Party

    ★★★

  • Cannonball Run II

    ★★

  • Conan the Destroyer

  • Rhinestone

    ★★★

  • The Karate Kid

    ★★★½

  • The Pope of Greenwich Village

    ★★★★

  • Under the Volcano

    ★★★★

  • Top Secret!

    ★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★★

  • Gremlins

    ★★★★½

  • Moscow on the Hudson

    ★★★½

  • Star Trek III: The Search for Spock

    ★★★½

  • Streets of Fire

    ★★★★

  • Invitation to Hell

    ★½

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★★

  • Boy Meets Girl

    ★★★½