RSS feed for Aaron
  • Cold War

    Cold War

    ★★★★★

    Wow. Arguments will rage as to which is better between this and Roma for years. I still lean Roma, but this film is incredible in its own right. What a love story. What a lead performance from Kulig. What a work from Pawlikowski. And that closing shot absolutely gave me chills. Beautiful.

  • Widows

    Widows

    ★★★★★

    Struck by the music on this first rewatch. So powerful. This movie didn’t get its due, but I think time will look back on it as the masterpiece it is.

  • I Am Not Your Negro

    I Am Not Your Negro

    ★★★★★

    What a powerful film. This affected me like few films have. I am eager to learn more about the life of James Baldwin and read his works. He seems to have had an incredibly powerful voice, and this film captured it and its impact so well.

    "It is not a racial problem. It is a problem of whether or not your'e willing to look at your life and be responsible for it, and then begin to change it...and it is…

  • Get Me Roger Stone

    Get Me Roger Stone

    ★★½

    I’m just so saddened by where our country is. This doc does a good job of showing how Roger Stone is the throughline from Nixon to Trump. Past is prologue. But gosh I just feel so beaten down after watching this.

  • Reservoir Dogs

    Reservoir Dogs

    ★★★★½

    Adding a half star here after revisiting it for the first time in a while. Tarantino is obviously a master of tension. But I was struck by how well he feeds the audience information here. Not too much, not too little. Just enough to get you to the next scene. This film packs a punch.

  • Fyre

    Fyre

    ★★★½

    Such an “of-the-moment” story. The veneer of social media can make our lives seem different than they really are, but the Fyre Festival was another level. By the end this felt more like a documentary about Billy McFarland and less about others who helped put the festival on. When I found out that Jerry Media helped produce this, I understood why. Still, it’s a fascinating story.

  • Doubt

    Doubt

    ★★★★★

    Want to see great acting across an entire ensemble? Watch this film.

  • Inglourious Basterds

    Inglourious Basterds

    ★★★★★

    One of the greatest opening scenes ever.

  • 12 Angry Men

    12 Angry Men

    ★★★★★

    Incredible how prescient and timeless Sidney Lumet’s films are. Somehow he had a way at getting at the truth like few filmmakers in history have been able to do. 

    This is one of the very few films I would call perfect.

  • Silver Linings Playbook

    Silver Linings Playbook

    ★★★½

    The gears of this film are very visible early on, so much so that it feels contrived. But you have to give it up to David O. Russell and, most of all, this incredible cast for pulling it all together by the end. The acting is fantastic throughout, especially Jennifer Lawrence.

  • Mary Queen of Scots

    Mary Queen of Scots

    ★½

    THE FAVOURITE beats this like Horatio beats all the other ducks in the city.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

    Now THIS is a superhero movie!