• The Queen's Gambit

    ★★★

  • Soul

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Tenet

    ★★

  • Da 5 Bloods

    ★★½

  • Gretel & Hansel

    ★★½

  • The Painter and the Thief

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • 1917

    ★★★½

  • I'm No Longer Here

    ★★★★

  • Watchmen

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Color Out of Space

    ★★

  • Knives Out

    ★★

  • Joker

    ★★

  • Ad Astra

    ★★

  • Too Old to Die Young

    ★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Parasite

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★½

  • Freaks

    ★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★

  • Deadpool 2

    ★★★

  • Thunder Road

    ★★★

  • Annihilation

    ★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★

  • Mandy

    ★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

  • The Death of Stalin

    ★★★★

  • mother!

    ★★½

  • Lady Bird

    ★★★

  • The Shape of Water

    ★★½

  • The Villainess

    ★★★½

  • The Square

    ★★★½

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★

  • Blade of the Immortal

    ★★½

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★

  • Thoroughbreds

    ★★★½

  • The Discovery

    ★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

  • Doctor Strange

    ★★

  • Split

    ★★½

  • Free Fire

    ★★

  • The Bad Batch

    ★★½

  • Moonlight

    ★★★½

  • Arrival

    ★★½

  • The Neon Demon

    ★★½

  • The Handmaiden

    ★★★½

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★½

  • Captain Fantastic

    ★★★½

  • The Revenant

    ★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

  • The Hateful Eight

    ★★★

  • The Big Short

    ★★★½

  • Bone Tomahawk

    ★★★

  • Macbeth

    ★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Slow West

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★½

  • John Wick

    ★★★½

  • Fury

    ★★★

  • Gone Girl

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★½

  • It Follows

    ★★★