Sort by

Aaron has logged 48 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Those Who Make Revolution Halfway Only Dig Their Own Graves

Those Who Make Revolution Halfway Only Dig Their Own Graves

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La plage

La plage

1992
×
Edit this entry  
25
Breakfast

Breakfast

1974
×
Edit this entry  
25
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Heist

The Heist

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Green Ray

The Green Ray

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Nightwalk

Nightwalk

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hinterlands

Hinterlands

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bag Lady

Bag Lady

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
The Mist

The Mist

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sunday in Peking

Sunday in Peking

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Amputee

The Amputee

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★
Edit this entry  
20
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ciliary Currents

Ciliary Currents

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dina

Dina

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
2LDK

2LDK

2003
×
Edit this entry  
19
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Society

Society

1989
×
★★★½
Edit this entry  
17
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
Edit this entry  
16
Patti Cake$

Patti Cake$

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Heat

Heat

1995
×
★★★
Edit this entry  
12
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★
Edit this entry  
10
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Edit this entry  
03
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry