Sort by

Aaron has logged 92 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Edit this entry  
30
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Three Blind Mouseketeers

Three Blind Mouseketeers

1936
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Grasshopper and the Ants

The Grasshopper and the Ants

1934
×
★★★½
Edit this entry  
28
Troll 2

Troll 2

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
28
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Summer Hours

Summer Hours

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Open House

The Open House

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Man Who Planted Trees

The Man Who Planted Trees

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Square

The Square

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Edit this entry  
20
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★
Edit this entry  
15
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Edit this entry