Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bend of the River

Bend of the River

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Far Country

The Far Country

1954
×
★★★★
Edit this entry  
23
First Blood

First Blood

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Europa

Europa

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Edit this entry  
20
Pacifiction

Pacifiction

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Round-Up

The Round-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fool's Paradise

Fool's Paradise

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
BlackBerry

BlackBerry

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★½
Edit this entry  
13
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Showing Up

Showing Up

2022
×
★★★★
Edit this entry  
11
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Man from Laramie

The Man from Laramie

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gate of Flesh

Gate of Flesh

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Anniversary Party

The Anniversary Party

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Single White Female

Single White Female

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mrs. Parker and the Vicious Circle

Mrs. Parker and the Vicious Circle

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Joyland

Joyland

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Between the Lines

Between the Lines

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Are You There God? It's Me, Margaret.

Are You There God? It's Me, Margaret.

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney: Baby J

John Mulaney: Baby J

2023
×
Edit this entry  
25
Evil Dead Rise

Evil Dead Rise

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crazy Heart

Crazy Heart

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
How to Blow Up a Pipeline

How to Blow Up a Pipeline

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Jade

Jade

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Perceval

Perceval

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Pope's Exorcist

The Pope's Exorcist

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry