Sort by

ab has logged 398 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
What Happened on Twenty-Third Street, New York City

What Happened on Twenty-Third Street, New York City

1901
×
Read the review Edit this entry  
30
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
28
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Here Even So

Here Even So

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★
Edit this entry  
26
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Hug Me I'm Scared 2

Don't Hug Me I'm Scared 2

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★
Edit this entry  
24
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wheels on Meals

Wheels on Meals

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rush

Rush

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Guest

The Guest

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Sister Act 2: Back in the Habit

Sister Act 2: Back in the Habit

1993
×
½
Edit this entry  
21
Stormbreaker

Stormbreaker

2006
×
Read the review Edit this entry  
20
Divergent

Divergent

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★½
Edit this entry  
18
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Lucy

Lucy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★
Edit this entry  
14
Here, Then

Here, Then

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Power Rangers Super Samurai: A Christmas Wish

Power Rangers Super Samurai: A Christmas Wish

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Only Son

The Only Son

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Letters from Iwo Jima

Letters from Iwo Jima

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Flags of Our Fathers

Flags of Our Fathers

2006
×
★★★
Edit this entry  
05
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dirty Pretty Things

Dirty Pretty Things

2002
×
★★★
Edit this entry  
30
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★
Edit this entry  
30
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Solaris

Solaris

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
War Horse

War Horse

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Edit this entry  
19
The Idiots

The Idiots

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lux: Redux

Lux: Redux

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ambition

Ambition

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
How Videogames Changed the World

How Videogames Changed the World

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry