Sort by

ab has logged 26 entries for films during August 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
71 Fragments of a Chronology of Chance

71 Fragments of a Chronology of Chance

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Need for Speed

Need for Speed

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Still Life

Still Life

2006
×
★★★
Edit this entry  
24
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Silent Light

Silent Light

2007
×
★½
Edit this entry  
22
Ride Along

Ride Along

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ani*Kuri15

Ani*Kuri15

2007
×
★★★
Edit this entry  
17
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
09
To Be and to Have

To Be and to Have

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tale of Tales

Tale of Tales

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry