Sort by

ab has logged 110 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Anima

Anima

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Number 23

The Number 23

2007
×
Read the review Edit this entry  
25
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Red Road

Red Road

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Game Changers

The Game Changers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Land of Silence and Darkness

Land of Silence and Darkness

1971
×
★★★½
Edit this entry  
11
Cave of Forgotten Dreams

Cave of Forgotten Dreams

2010
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
04
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Sunset Limited

The Sunset Limited

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Magicians

Magicians

2007
×
★★
Edit this entry  
23
Searching

Searching

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Hippopotamus

The Hippopotamus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Years and Years

Years and Years

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry