RSS feed for Alex

Alex has logged 60 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
13th

13th

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

2002
×
★★★
Edit this entry  
23
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★½
Edit this entry  
29
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
One Day

One Day

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★½
Edit this entry  
13
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★
Edit this entry  
09
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
★½
Edit this entry  
31
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Edit this entry  
26
Paycheck

Paycheck

2003
×
★★★
Edit this entry  
24
Venom

Venom

2018
×
★½
Edit this entry  
24
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Our Idiot Brother

Our Idiot Brother

2011
×
★★★
Edit this entry  
14
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Mermaid

The Mermaid

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Anthony Jeselnik: Fire in the Maternity Ward

Anthony Jeselnik: Fire in the Maternity Ward

2019
×
★★★½
Edit this entry