RSS feed for Alex
  • The Hateful Eight

    ★★★

  • The Big Short

    ★★

  • The Good Dinosaur

    ★★½

  • Hardcore Henry

    ★★★

  • The Martian

    ★★★½

  • Room

    ★★★★★

  • The Gift

    ★★★

  • The Lobster

    ★★★★½

  • Ant-Man

    ★★

  • Insidious: Chapter 3

    ★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Green Room

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★

  • Trainwreck

    ★★½

  • The Invitation

    ★★★

  • Meru

    ★★★½

  • Dope

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★★½

  • The Interview

    ★★½

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    ★★★

  • Into the Woods

    ★★½

  • American Sniper

    ★★★★½

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    ★½

  • Interstellar

    ★★★★½

  • Big Hero 6

    ★★★

  • John Wick

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • The Maze Runner

    ★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • Goodnight Mommy

    ★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • Predestination

    ★★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Sin City: A Dame to Kill For

    ★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★

  • Lucy

    ★★

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★½

  • 22 Jump Street

    ★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★

  • It Follows

    ★★★★½

  • How to Train Your Dragon 2

    ★★★★

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★★

  • The Amazing Spider-Man 2

    ½

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★

  • Neighbors

    ★★★½

  • Chef

    ★★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • The Monuments Men

    ★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • Boyhood

    ★★★

  • Frank

    ★★★

  • The Babadook

    ★★★★½

  • Whiplash

    ★★★★½

  • Anchorman 2: The Legend Continues

    ★★★½

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★★

  • American Hustle

    ★★★★½

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★

  • Frozen

    ★★★

  • Thor: The Dark World

  • 12 Years a Slave

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★

  • Captain Phillips

    ★★★

  • Machete Kills

    ★★★

  • Insidious: Chapter 2

    ★★★½

  • Oculus

    ★★★½

  • Enemy

    ★★★★★

  • Begin Again

    ★★★★½

  • Prisoners

    ★★★★½