• The Many Saints of Newark

    ★★

  • Dune

    ★★★★½

  • The Card Counter

    ★★★★½

  • Can't Get You Out of My Head

    ★★★★½

  • How To With John Wilson: Anatomy of a Scene - The Bread Scene

    ★★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★★

  • Still Processing

  • Nomadland

  • Tenet

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★½

  • Time Bomb

  • The History of the Seattle Mariners

    ★★★★

  • The Father

    ★★★½

  • Minari

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★½

  • 1917

    ★★

  • A Day in the Life of Jimothy Rattrick

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • Between Two Ferns: The Movie

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★

  • The Two Popes

  • Joker

    ★★½

  • Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

  • Ford v Ferrari

    ★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Full Force

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

  • Always Be My Maybe

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Chernobyl

    ★★★

  • The Bob Emergency

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

  • The Search for the Saddest Punt in the World

    ★★★½

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

  • The Report

  • The Boy Who Harnessed the Wind

  • The Farewell

    ★★★½

  • Glass

    ★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

  • Venom

  • Green Book

  • mid90s

    ★★★★

  • The Old Man & the Gun

  • The Favourite

    ★★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

  • To All the Boys I've Loved Before

  • Crazy Rich Asians

  • Mission: Impossible - Fallout

  • Ant-Man and the Wasp

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

  • Incredibles 2

  • Tag

  • Burning

    ★★★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★★★

  • Deadpool 2

  • Avengers: Infinity War

  • James Acaster: Repertoire

  • Ready Player One

  • A Quiet Place

  • Black Panther

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • The Post

  • Bright

  • Phantom Thread

    ★★★★