RSS feed for Abbey
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

    When Harleys breakfast sandwich fell out of her hands!!!!!!!! That HURT 

    I loved this! So much! & I never thought I would!

  • Call Me by Your Name

    Call Me by Your Name

    ★★★★★

    Happy Valentine’s Day❤️  help me

  • Lost in La Mancha

    Lost in La Mancha

    ★★★★

    This was so stressful

  • Scream 3

    Scream 3

    ★★★★

    Love my comfort series  <3

  • The Turning

    The Turning

    ★★½

    Will do anything for brooklynn prince

  • Joker

    Joker

    ★★★½

    Why’d I watch this again help

    Also gotta say Joaquin was good but I want Noah Jupe or Adam Sandler to be given that Oscar even though they weren’t nominated PLEASE

  • 1917

    1917

    ★★★★

    It wasn’t bad at all, it was very impressive but I just wasn’t really There

  • Cinderella

    Cinderella

    Screw u Disney plus  Idek why I WATCJED THIS BUT I DID

  • The Room

    The Room

    ★★★★★

    Midnight movie💗 my fav way to spend any night

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★½

    With my parents...
    Still would do anything for taika waititi

  • Fifty Shades of Grey

    Fifty Shades of Grey

    I’m ashamed
    I thought I’d happily go through my life without seeing this but it somehow happened and I feel .... distraught
    This was fcking fun to watch and yell at it the whole time but other than that why

  • Much Ado About Nothing

    Much Ado About Nothing

    ★★★½

    I actually loved this? 
     And it took me this long to finally watch a movie in 2020  OOPS happy w this being the first though