Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★★★
Edit this entry  
01
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Dragonheart: Vengeance

Dragonheart: Vengeance

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
Kiss Me Kate

Kiss Me Kate

1953
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
26
American Made

American Made

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
23
She Loves Me

She Loves Me

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Edit this entry  
22
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Vanity Fair

Vanity Fair

2004
×
★★★
Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Edit this entry  
07
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
A Midsummer Night's Dream

A Midsummer Night's Dream

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
21
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pan

Pan

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Edit this entry