abby has logged 207 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pan

Pan

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Snowden

Snowden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Cinderella

Cinderella

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Ophelia

Ophelia

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
What a Girl Wants

What a Girl Wants

2003
×
★★★½
Edit this entry  
12
Takin' Over the Asylum

Takin' Over the Asylum

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
09
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Stargate

Stargate

1994
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Alias Grace

Alias Grace

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Court Jester

The Court Jester

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Robots

Robots

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
14
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Starsky & Hutch

Starsky & Hutch

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★½
Edit this entry