RSS feed for abby.
  • The Neon Demon

    The Neon Demon

    ★★★★

    weirdest part of this movie was keanu reeves’ five minutes of screen time

  • Contempt

    Contempt

    ★★★★

    ok so maybe godard didn’t peak with breathless ...

  • Alphaville

    Alphaville

    ★★

    i don’t give a fuck

  • Buffalo '66

    Buffalo '66

    ★★★★

    hi guys i would like you to know that i will be starting a petition for someone to remake this. the film will be exactly the same but without any association to vincent gallo that way i can rate it five stars ❤️ 

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★★

    the best horror movie ever made, no i will not 
    deliberate

  • Roman Holiday

    Roman Holiday

    ★★★★½

    me in heaven: which cloud gregory peck on?

    god: GET OUT ‼️

  • Incendies

    Incendies

    ★★★★½

    knew this would be good when it started with a radiohead song.

    and the last 10 minutes? oh my god

  • The Graduate

    The Graduate

    ★★★★★

    i too, would leave my wedding to run off with dustin hoffman

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★

    4 stars for david bowie’s life on mars

  • Some Like It Hot

    Some Like It Hot

    ★★★★½

    a better gangster movie than the departed (2006)

  • The King of Staten Island

    The King of Staten Island

    ★★★½

    “sorry he has nepotism.”

    “is that a disease?”

    “yeah the worst.”

  • Inland Empire

    Inland Empire

    ★★★★

    literally fucking everyone: hey david, i know this will be kinda offbrand for you, but how about we try making a film that can be accessible and understood by everyone? just a thought!

    david lynch: inland empire (2006)