• Diva

    Diva

    ★★★★

    This was my first foray into “cinéma du look” and, I must say, I’m intrigued…

  • Before Night Falls

    Before Night Falls

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Javier Bardem supremacy reigns in this house (flat) 🙌🏻 I can totally see why Johnny Depp regards theirs as his best onscreen kiss. Whilst I’m on Johnny, I have no words for his posterior as Bon Bon. I’m genuinely speechless.

    AIDS stories always absolutely fuck me up. Like imagine COVID but where you’re punished for contracting it and the government is doing nothing to help you.

    Anyway, I love the artistic flair Schabel brings to his films and I can’t…

  • Raging Bull

    Raging Bull

    ★★★★½

    Another example of how to shoot in black and white in the era of colour cinema, and perhaps a riskier undertaking in 1980, less far removed from the advent of colour cinema, than today. Today, it can be seen as a retro throwback, whilst back then it might have been considered outdated. Anyway, a beautiful film was made, showcasing the talents of all involved, from Scorsese to De Niro, Pesci to Chapman, Schrader to Mascagni.

    I’d like to add that…

  • Malcolm & Marie

    Malcolm & Marie

    ★★★★½

    I loved this.

    I loved its simplicity, its authenticity (ironic, I know), the messiness of its action contrasting with the sublimely beautiful black and white cinematography. Whilst I’m taking about that, I’ll add that this is one of the times when the decision to shoot a modern film in black and white really paid off. It wasn’t a matter of “let’s shoot in black and white to make is quirky” without any regard for the utmost importance of lighting and…

  • Manhattan Murder Mystery

    Manhattan Murder Mystery

    ★★★½

    Woody Allen might be a bad guy, but he is damned funny.

  • Ordinary People

    Ordinary People

    ★★★★½

    “When I let myself feel, all I feel is lousy”

    Impressively authentic. 

    I spent over two years in a psychiatric hospital from the age of 15-17. I can confirm that when you come out, it’s basically impossible to re-assimilate into normal life, you genuinely do miss the hospital, and nobody asks you (with genuine feeling) about your scars. 

    I have been meaning to see this since it was recommended to me in my training to be a “peer support prefect”…

  • Hail, Caesar!

    Hail, Caesar!

    ★★★

    I always enjoy a Hollywood satire and there were some good performances (shoutout to Michael Gambon’s dulcet tones and a tap-dancing Channing Tatum) and set pieces. However, there was something missing for me. Maybe it was not unique enough or exciting enough, or maybe there was too much going on to really appreciate all aspects.

  • The Scapegoat

    The Scapegoat

    ★★★

    I would have gone into self-destruct mode if this had happened to me.

    Anyway, I came for Andrew Scott, there wasn’t enough Andrew Scott, I would have liked there to have been more Andrew Scott because I love Andrew Scott.

  • Atlantic City

    Atlantic City

    ★★★½

    Once a gangster, always a gangster. Burt Lancaster = fine wine (but perving on your weird, lemon-loving neighbour is inexcusable, and frankly I don’t know why she wasn’t more upset).

    And just in case you missed it, because it wasn’t really mentioned much, this film is set in Atlantic City 😉

  • The Big Red One

    The Big Red One

    ★★★½

    “Killing insane people is not good for Public Relations”

    Surprisingly amusing between the moments of appropriate sombreness, especially the birth scene, something I was not expecting and which tickled me greatly. Marvin’s performance is the one that really stands out for me here, as brazened yet full of feeling.

  • The Little Prince

    The Little Prince

    ★★★★

    I smiled almost the whole way through this, but I am a sucker for stop-motion so those sequences were my favourite. I hope this teaches children about grief as opposed to that it’s ok to treat your kids like the mum treats her daughter.


    P.S. the “grownup” Prince looks like James Acaster…

  • Stuff

    Stuff

    ★★★

    There certainly is a lot of “stuff”, I feel a bit dizzy now, but I enjoyed it.