Abby has logged 128 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Noah

Noah

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Mask You Live In

The Mask You Live In

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Louis Theroux: Savile

Louis Theroux: Savile

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Conspiracy

The Conspiracy

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
#Horror

#Horror

2015
×
Edit this entry  
25
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
So Proudly We Hail

So Proudly We Hail

1943
×
★★★
Edit this entry  
06
The Woods

The Woods

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Ballad of Crowfoot

The Ballad of Crowfoot

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
25
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Viva Las Vegas

Viva Las Vegas

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Old Acquaintance

Old Acquaintance

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Patriot

The Patriot

2000
×
Read the review Edit this entry  
18
The Things I Cannot Change

The Things I Cannot Change

1967
×
★★★★
Edit this entry  
18
In the Labyrinth

In the Labyrinth

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Lonely Boy

Lonely Boy

1962
×
★★½
Edit this entry  
16
Secret Beyond the Door

Secret Beyond the Door

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Snowshoers

The Snowshoers

1958
×
★★★
Edit this entry  
11
Orders

Orders

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dolly Back

Dolly Back

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Little Girl Who Sold the Sun

The Little Girl Who Sold the Sun

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Possessed

Possessed

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
Read the review Edit this entry  
25
Stella Dallas

Stella Dallas

1937
×
★★★
Edit this entry  
22
Creep

Creep

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dig Two Graves

Dig Two Graves

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★
Edit this entry  
20
Now!

Now!

1965
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Accidental Courtesy: Daryl Davis, Race & America

Accidental Courtesy: Daryl Davis, Race & America

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
A Letter to Three Wives

A Letter to Three Wives

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Isle of Flowers

Isle of Flowers

1989
×
★★★½
Edit this entry