Abderraoufe has logged 216 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Benedetta

Benedetta

2021
×
Edit this entry  
05
The Counterfeit Coin

The Counterfeit Coin

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
Edit this entry  
26
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Edit this entry  
04
Halloween

Halloween

2018
×
Edit this entry  
03
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
31
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
18
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mommy

Mommy

2014
×
Read the review Edit this entry  
10
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Widows

Widows

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
06
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
Edit this entry