Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Power of Nightmares

The Power of Nightmares

2004
×
Edit this entry  
17
All Watched Over by Machines of Loving Grace

All Watched Over by Machines of Loving Grace

2011
×
Edit this entry  
14
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
Edit this entry  
12
Roujin Z

Roujin Z

1991
×
Edit this entry  
11
The Confession

The Confession

1970
×
★★★
Edit this entry  
09
Disobedience

Disobedience

2017
×
Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★½
Edit this entry  
01
The Century of the Self

The Century of the Self

2002
×
Edit this entry  
24
Johnny Got His Gun

Johnny Got His Gun

1971
×
★★½
Edit this entry  
23
The Man Who Sold His Skin

The Man Who Sold His Skin

2020
×
Edit this entry  
22
The Sky Crawlers

The Sky Crawlers

2008
×
★★★½
Edit this entry  
21
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
Can't Get You Out of My Head

Can't Get You Out of My Head

2021
×
Edit this entry  
19
State of Siege

State of Siege

1972
×
★★★½
Edit this entry  
18
Z

Z

1969
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
Edit this entry  
13
Crazy Samurai Musashi

Crazy Samurai Musashi

2020
×
Edit this entry  
05
Viridiana

Viridiana

1961
×
★½
Edit this entry  
03
Youth

Youth

2015
×
★★★
Edit this entry  
31
Pity

Pity

2018
×
★★
Edit this entry  
30
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★½
Edit this entry  
30
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★
Edit this entry  
14
Il Posto

Il Posto

1961
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
½
Edit this entry  
03
We Loved Each Other So Much

We Loved Each Other So Much

2003
×
Edit this entry  
02
El Cid

El Cid

1961
×
★★½
Edit this entry  
30
The Believer

The Believer

2001
×
★★½
Edit this entry  
13
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★
Edit this entry  
12
Abraham's Valley

Abraham's Valley

1993
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
Edit this entry  
10
Le Portrait de Petit Cossette

Le Portrait de Petit Cossette

2004
×
Edit this entry  
07
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★
Edit this entry  
06
Theorem

Theorem

1968
×
★★★½
Edit this entry  
05
Cruella

Cruella

2021
×
½
Edit this entry  
04
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★
Edit this entry  
18
mother!

mother!

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
They Live

They Live

1988
×
★★
Edit this entry  
09
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★½
Edit this entry  
08
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★½
Edit this entry  
07
Dreams That Money Can Buy

Dreams That Money Can Buy

1947
×
★★★½
Edit this entry  
06
Daughter of the Guardian

Daughter of the Guardian

1967
×
Edit this entry  
05
The Exile

The Exile

1967
×
Edit this entry  
04
The Ring Seller

The Ring Seller

1965
×
Edit this entry  
23
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★
Edit this entry  
23
A Separation

A Separation

2011
×
★★½
Edit this entry  
22
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★½
Edit this entry  
22
The Painting

The Painting

2011
×
Edit this entry  
21
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★
Edit this entry