Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★½
Edit this entry  
06
The Servant

The Servant

1963
×
★★★½
Edit this entry  
06
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★½
Edit this entry  
06
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★
Edit this entry  
29
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★
Edit this entry  
28
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★
Edit this entry  
26
A Raisin in the Sun

A Raisin in the Sun

1961
×
★★★½
Edit this entry  
05
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Zulu

Zulu

1964
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★
Edit this entry  
14
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★½
Edit this entry  
13
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★½
Edit this entry  
12
Marnie

Marnie

1964
×
★★½
Edit this entry  
09
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★½
Edit this entry  
07
Pitfall

Pitfall

1962
×
★★★★
Edit this entry  
07
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Edit this entry  
05
Zorba the Greek

Zorba the Greek

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★
Edit this entry  
01
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Edit this entry  
01
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Platform

The Platform

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
8½

1963
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★
Edit this entry  
17
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Edit this entry  
12
Charade

Charade

1963
×
★★★
Edit this entry  
11
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★
Edit this entry  
10
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Edit this entry  
09
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★
Edit this entry  
04
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Edit this entry  
03
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★½
Edit this entry  
02
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★
Edit this entry  
29
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★½
Edit this entry  
28
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★½
Edit this entry  
28
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★½
Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Edit this entry  
25
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★
Edit this entry  
22
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★½
Edit this entry  
18
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★
Edit this entry  
12
The Time Machine

The Time Machine

1960
×
★★½
Edit this entry  
11
Inherit the Wind

Inherit the Wind

1960
×
★★★
Edit this entry  
10
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry