Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
Looper

Looper

2012
×
★★
Edit this entry  
13
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★½
Edit this entry  
11
Melek The Singer

Melek The Singer

1975
×
★★★
Edit this entry  
11
Past Time Dresses

Past Time Dresses

1975
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Great Train

A Great Train

1975
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★½
Edit this entry  
10
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★
Edit this entry  
09
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★½
Edit this entry  
06
Remake, Remix, Rip-Off: About Copy Culture & Turkish Pop Cinema

Remake, Remix, Rip-Off: About Copy Culture & Turkish Pop Cinema

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Edit this entry  
04
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★
Edit this entry  
30
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★
Edit this entry  
30
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★
Edit this entry  
28
When I'm Done Dying

When I'm Done Dying

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★½
Edit this entry  
27
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
★½
Edit this entry  
26
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
The Unthinkable

The Unthinkable

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Deep Water

Deep Water

2022
×
★★
Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
Happy End

Happy End

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★★
Edit this entry  
17
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Edit this entry  
13
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★½
Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★
Edit this entry  
12
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★
Edit this entry  
11
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★
Edit this entry  
11
Æon Flux

Æon Flux

2005
×
★★
Edit this entry  
10
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Paisan

Paisan

1946
×
★★★★
Edit this entry  
09
In Good Hands

In Good Hands

2022
×
Edit this entry  
09
The Bone Collector

The Bone Collector

1999
×
★★½
Edit this entry  
09
Keeping the Bees

Keeping the Bees

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Edit this entry  
08
Collateral

Collateral

2004
×
★★★
Edit this entry  
08
Namus

Namus

1973
×
★★
Edit this entry  
07
Hustle

Hustle

2022
×
★★★
Edit this entry  
06
The Man From Toronto

The Man From Toronto

2022
×
★½
Edit this entry  
06
The Class

The Class

2008
×
★★★
Edit this entry  
05
Damnation

Damnation

1988
×
★★★½
Edit this entry  
04
Doom of Love

Doom of Love

2022
×
Edit this entry  
02
Spiderhead

Spiderhead

2022
×
★★
Edit this entry  
01
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★½
Edit this entry