Sort by

abeboi has logged 176 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mosul

Mosul

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Pervert's Guide to Ideology

The Pervert's Guide to Ideology

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
12
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★★
Edit this entry  
31
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★
Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Others

The Others

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★
Edit this entry  
21
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★
Edit this entry  
21
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★
Edit this entry  
19
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Helter Skelter

Helter Skelter

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
14
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★
Edit this entry  
14
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Young Karl Marx

The Young Karl Marx

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Angst

Angst

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Images

Images

1972
×
★★★★
Edit this entry  
05
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shutter

Shutter

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dementia

Dementia

1955
×
Edit this entry  
02
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Read the review Edit this entry  
02
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Read the review Edit this entry  
02
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
29
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Rhino Season

Rhino Season

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry